Інтенсивне вирощування майбутнього покоління.
Всім відомо, що необхідно піклуватися про телят; що хороше і здорове теля – це хороша корова. Якщо ми економимо на телятах – втрачаємо на коровах. Головним завданням при вирощуванні телят в перші тижні життя є створення умов для максимального розвитку травної системи, особливо передшлунків. Початок раннього функціонування передшлунків створює передумови до більш інтенсивного росту телят в молочний період і після нього, а також до більш раннього переходу годування телят більш дешевими грубими і об’ємними кормами, що в свою чергу підвищує ефективність тваринництва.

Основою правильного годування телят є найбільш повне задоволення потреби в поживних речовинах виходячи з наукових норм, біологічних особливостей росту і розвитку. Новонароджене теля пристосовується до умов життя поза материнським організмом протягом 7-10 днів.

Вирощування молодняку
У житті господарств з молочним виробництвом велику роль відіграє вирощування майбутнього покоління, бо в цей період ми закладаємо фундамент для отримання високопродуктивних корів. Від якості вирощування телят і телиць залежить наше майбутнє у виробництві молока, репродукції та економічні результати господарювання. Наша мета: вирощувати здорових телиць з високим рівнем споживання кормів, які в 14-15 місячному віці будуть успішно запліднені, в 24-25-ти місячному віці отеляться, і маса їх тіла сягатиме 620 -635 кг. Для отримання цих результатів потрібно приділяти увагу телятам в період випоювання. Помилки, які до пускають при вирощуванні телят вперші тижні їх життя, тяжко можна виправити, і це, безумовно, позначається на наших інвестиціях.

Перші кілька місяців життя телят відіграють дуже важливу роль, тому слід враховувати наступні моменти:

  1. Дати можливість телятам отримувати найкорисніше харчування вперші 3 дні життя (випоювання молозивом);
  2. Максимальний розвиток рубця (період випоювання);
  3. Досягнення необхідної нам маси тіла телят при мінімальних витратах.
  4. При цих добових приростах можна досягти хорошого розвитку організму у всіх стадіях розвитку.

Так є моменти, коли хочеться побачити вищі прирости, але при цьому треба враховувати наслідки, які ми отримаємо. До наслідків відноситься ожиріння телят що супроводжується ожирінням статевих органів (яєчників). Цих телят важче буде запліднити. Другий момент – це ожиріння молочної залози, яке в свою чергу перешкоджає нормальному розвитку вимені. Вим’я не зможе розвиватися нормально і після отелення від корови не отримаємо бажаної продуктивності. Надалі, ми приділимо особливу увагу кільком важливим моментам при вирощуванні телят для створення здорового і високопродуктивного поголів’я.

Перші дні

• Гігієна.

• Вирощування молодняку до першого отелення.

• Дотримання відповідної гігієни в процесі отелення, основне завдання – провести профілактику захворювань.

Вирощування молодняку поділяємо на три етапи:

1. Молозивний період (0-3 днів).

2. Період випоювання замінником (до 60-75 днів).

3. Період вигодовування (до 6 місячного віку).

Молозивний період
Телята народжуються без антитіл, у них зовсім немає захисту. Організм телят до 8-12 днів життя зовсім не виробляє антитіла, а з 6-8-ми тижневого віку антитіла починають вироблятися, тільки в мінімальних кількостях. Імунітет вони набувають тільки з молозивом, в якому містяться необхідні антитіла для телят.

Якість
Молозиво слід оцінювати на вміст у ньому імуноглобуліну.

Зміст імуноглобуліну в молозиві знижується паралельно з минулим часом після отелення.

При другому доїнні – на 65%, а при третьому – вже на 40% знижується вміст імуноглобуліну в порівнянні з першим доїнням.

• У новотільних корів вміст імуноглобуліну в молозиві нижчий, ніж у корів.
• Вміст імуноглобуліну нижче і у корів, у яких сухостійний період тривав менше 4 тижнів.

Імуноглобулін з високою молекулярною масою через стінки кишечника потрапляють в кров. Ця здатність поступово знижується з моменту народження телят.

Клітини тканин кишечника за 24 години після народження не дозволяють проходженню макромолекул без пошкоджень. У травній системі перші 12 годин рівень ферментів низький, і за рахунок цього, макромолекули без перешкод потрапляють до кишкової стінки.

Кількість
Після народження, телята вперше 12 годин життя отримують кількість молозива в 10 – 15% в залежності від маси тіла. Першу половину Випаюємо в 4-6 годин після народження, а решту – до 12 годин після народження. Максимальна кількість на випоювання – 1 1,5 літра молозива. Випаюємо молозиво 3-4 рази на день з температурою 38-38,5 градусів, і це триває 3 дні після народження, що допоможе уникнути виникнення захворювань травної системи.

Чистота
При випоюванні молозивом ми звертаємо увагу на чистоту молозива. Якість молозива залежить не тільки від вмісту імуноглобуліну, а від чистоти теж (бактеріальне, кров, мастити).

Період випоювання замінником
Рубець телят спочатку на багато менше від сичуга на 30%. Переварювання продуктів харчування проходить ферментами, які виробляються в сичузі і в кишковому тракті. У цей період телята схожі на моногастричних тварин.

Ферменти перетравлюють виключно поживні речовини, які містяться в молоці і в замінниках. Через це, якість замінника молока відіграє важливу роль.

Істотна робота рубця починається в 4-5 тижневому віці за рахунок поїдання твердих видів корму. Рубець тільки в 50-60 денному віці бере на себе провідну роль у перетравлюванні кормів, і з цього моменту починається фізіологічне харчування жуйних тварин. Відповідна стратегія годування і престартер хорошої якості, позитивно впливають на розвиток рубця навіть в перші тижні життя.

Первинна стимуляція рубця починається з вживання телятами твердих видів кормів. При перетравленні кормів виділяються летючі жирні кислоти, які стимулюють розвиток сосочків рубця (хімічна стимуляція).

Для розвитку відповідних м’язів і сосочків рубця необхідна і механічна стимуляція рубця за рахунок твердих кормів. До Престартеру телят починаємо привчати з 3 дня. Головне пам’ятати, що привчати починаємо з невеликої кількості, і, одночасно, починаємо давати телятам воду. Хороший престартер телята починають поїдати в невеликих кількостях за пару днів.

Наша мета: отримати на відбирання добовий приріст телят – 650-750гр.

Критерії при відлученні: 90-100 кг – жива вага і поїдають престартеру на день 2 кг.

Згодовування сіна починаємо з 25 дня, а до цього потребу в клітковині задовольняє престартер, і з цим досягаємо введення більшої кількості поживних речовин. Для ферментації поживних речовин необхідна вода. При нестачі води бактерії в рубці не ростуть, і з цим знижується ферментація, що може привести до діареї або розмноженню патогенних мікроорганізмів. Молоко або замінник не доступні для мікробів, тому що молоко і замінник не потрапляють в рубець. Потреба води у телят в перший місяць становить 8-10 л води в день, а в другій місяць – до 10-15 літрів. З молоком таку кількість забезпечити не можна, тому треба компенсувати цей недолік водою.

Годування майбутнього покоління
Період вигодовування триває з 75го дня до 6 місяців. Відлучення телят з замінника є ризикованим періодом, і потім починається довгий непродуктивний період, де також необхідно приділяти велику увагу годівлі. Маса тіла у телят, як правило, в цей період становить 70-100 кг. Телята потрапляють в групове утримання, де вони містяться до 5-6 місяців і маса тіла на цей час досягає 180-200кг. Робота після відлучення.
• Утримання після відлучення 1-2 тижні в індивідуальних клітинах.
• Рекомендується зробити невеликі групи по 4-6 телят.
• Престартер згодовуємо в залежності від апетиту і присутністі води.
• Годуємо сіном хорошої якості.
• Після цього формуємо групи телиць.

У цей період телиць годуємо інтенсивно. Важливий момент збалансований фізичний розвиток телят і нормальний розвиток молочної залози. Структура молочної залози розвивається з 3 по 9 місяць. Якщо в цей період не годуємо інтенсивно і збалансовано телят, то в тканинах молочної залози відкладається жир, який в подальшому буде впливати на удій молока. Тут телят годуємо престартером і сіном, і обов’язково присутність води. Престартер і сіно даємо досхочу до 4 місячного віку. З 5 місячного віку починаємо давати раціон високоудійних корів, а поїдання сіна не обмежуємо. Сіно грає важливу роль в розвитку рубця.

Період з 13 місячного віку до отелення
У цей період телиць годуємо не так інтенсивно, як у попередньому періоді. Тут годуємо телиць сухостійним раціоном, який містить премікс для нормального розвитку телиць. Доцільно проводити щомісячну діагностику на тільність для уникнення простою телиць.

Рекомендації для поліпшення виробничих показників вирощування молодняку